Martin Ronge: ZELENÉ POTRAVINY PRO ZDRAVÍ
Při své dlouholeté práci v lékárně, zdravotnictví i v terapeutické činnosti se neustále setkávám s nevyhovujícími stravovacími návyky, nesprávnou skladbou potravy, obezitou, na ni navazujícím diabetem a dalšími nemocemi, které s tímto tematem souvisí.
Skladba potravy a její kvalita je jedním z nejvýznamnějších a nejdosažitelnějších faktorů udržení zdraví: je v našich destinacích všeobecně dostupná, nutná pro udržení života - jíst musí téměř každý a skladba potravy je poměrně dobře ovlivnitelná - pokud chceme.
Co jsou zelené potraviny?
V širším smyslu jde o nazvání čerstvých potravin rostlinného původu s vysokým obsahem nativní energie, v užším smyslu se tento pojem vžil především v souvislosti s koncentráty sušené šťávy z osení mladého zeleného ječmene a koncentráty sušených řas chlorelly a spiruliny nebo jinými kombinacemi extraktů ze zelených rostlin s minerály a vitamíny.
Proč vytvářet koncentráty z přírodní potravy?
Odpověď je nasnadě: většina z lidí není schopná ani ochotná konzumovat zeleninu v takovém množství a kvalitě, aby naplnila potřeby organismu, zvláště pokud je v režimu nemoci. Jsme nastaveni na instantní spotřebu, která nám umožní v co nejkratší době co nejsnadněji nasytit se. Tento trend vznikl především v důsledku nadřazení práce nad fyziologickými potřebami těla a nedodržením posloupnosti štěstí, v níž je práce zařazena až za vztahy k sobě a nejbližším. Vzniká závislost stresových stavů a času, který nevěnujeme námi upřednostněným činnostem.
Zelené potraviny v užším smyslu:
Zelený ječmen nebo mladý ječmen je extrakt ze suchozemské rostliny, tedy z jangového prostředí, ale vzniká šetrným sušením jinové šťávy mladého osení za nízkých teplot při zachování maximálního množství obsahových látek, mezi něž patří chlorofyly a především enzymy. Výsledný efekt z hlediska východního pojetí polarit je převaha jinu se skrytým jangem. Má tedy efekt roztahující, oteplující, rozpouštějící, pročišťující a obnovující frekvenci. Výrazný je vliv na povzbuzení imunity a v klinických studiích je prokázáno příznivé podpůrné působení při léčbě diabetu, kterým jen u nás prokazatelně trpí téměř milion lidí. Na trhu se setkáme se zeleným ječmenem různé provenience a kvality, řada přípravků je z mleté rostliny s částečným obsahem vlákniny, v nichž je obsah nejúčinnějších složek na objem nižší než v přípravcích ze sušené čisté šťávy lisované za studena.
Osobně v rodině požíváme Mladý ječmen, který je šetrně pěstován i upraven z usušené čisté šťávy bez obsahu vlákniny a lepku. Některým skalním příznivcům zdravé výživy může vadit, že jeho provenience není česká, ale rostlina je pěstována na náhorních plošinách, kde v nadmořské výšce 1500 m. n. m. není nutné používat insekticidy a prostředí je vysoce čisté. Půda je zde zbavena toxinů a území se používá speciálně k pěstování monokultur mladého osení ječmene.
Zelený ječmen povzbuzuje imunitu a nedostatečný jin - ženskou sílu
a přijetí ženské kvality. Současně vyrovnává i jang. Pokud nejsou
Langerhansovy ostrůvky pankreatu, produkující inzulin úplně zničené,
povzbuzuje jejich regeneraci, a v řadě případů snižuje potřebu některých
perorálních antidiabetik, přispívá tedy k pozitivnímu ovlivnění cukrovky.
Pokud chcete získat bližší informace o Mladém ječmeni, kontaktujte zde
.
Zelená chlorella je šetrně usušená a následně do tablet slisovaná jednobuněčná sladkovodní řasa, pochází tedy z jinového prostředí, sama je užívána v suchém stavu jako potravina primárně jangového typu, tedy stahující, ochlazující, koncentrující, je s výrazným regeneračním účinkem. Jinové působení je vyrovnávající a skrytější, působí tedy ale opět na vyvážení obou polarit. Obsahové látky jsou velmi bohaté vzhledem k tomu, že jde o kompletní jednobuněčnou rostlinu, vysoký je rovněž obsah proteinů, vitamínů B, C, E a betakarotenu - provitaminu A. Váže a vyplavuje z těla například toxické látky a těžké kovy. Společný s mladým ječmenem je vysoký obsah chlorofylů. Opět se setkáme s různými výrobci na trhu, rozdíly jsou především v čistotě, přídavných látkách pro tabletování a ve stupni využitelnosti pro organismus.
Osobně užívám opět Chlorellu, která je bez tabletovacích látek,
čistě lisovaná a testovaná na každou šarži a jejíž buněčná stěna
je jemně perforovaná patentovaným řízeným vystavením vodní páře,
takže se po usušení zachová maximální obsah účinných látek při
jejich vysoké dostupnosti - kontakt pro zájemce zde
.
Zelená chlorella je vhodná především pro rekonvalescenci, regeneraci, k přednostnímu vyvážení mužské jangové energie a spolu s mladým ječmenem je výborným vnějším doplňkem potravy při vyvážení polarit v těle. V rodině ji užíváme pocitově - tak jak si tělo řekne - nápoj z mladého ječmene a jako doplnění chlorellu. Manželka v převaze jí chlorellu, pro mne je často vhodnější nápoj ze sušené šťávy mladého ječmene. Maminka mé ženy je zkušená lékařka - diabetoložka a nápoj z ječmene rovněž pravidelně pije a doporučuje. Své zelené potraviny jí i rodiny dalších blízkých příbuzných, dá se tedy říci, že přímých zkušeností je u mne za více než deset let dostatek.
Zelené potraviny a potraviny celkově v širším smyslu:
Obecně se dá říci, že využitelnost potravy pro člověka je různá a závisí na konkrétním jedinci, nicméně existují obecné zásady ve skladbě potravy, které vedou ke zdraví rychleji.
1) ZPŮSOB ZPRACOVÁNÍ - ČÍM KRATŠÍ CESTA KE SPOTŘEBITELI, TÍM LÉPE
Vybírejte v převaze potraviny, které jsou pouze nezbytně upravené a neabsolvují řadu tepelných úprav, separací a technologických kroků. Takové potraviny mají nejvyšší a nejjemnější energii, kterou vaše tělo využije nejlépe - jsou totiž nejblíže přírodnímu stavu, který je pro člověka nejharmoničtější, nejvíce ve spojení s přírodou.
2) KVALITA - VYBÍREJTE NEJVYŠŠÍ PŘIMĚŘENOU JAKOST
Nejlevnější potraviny nemusí být ty nejhorší, a nejdražší ty nejlepší, ale v dražším sektoru si méně prodejců dovolí nabízet podřadnou kvalitu. Některé supermarkety nabízejí rovněž kvalitní ovoce i zeleninu, a le pokud jdete po kvalitě, nejlépe bývá nakoupit na trzích, ekofarmách, bioprodejnách (i když i zde se setkáte občas s podřadnými nebo zkaženými produkty, jde většinou o prodejce, kteří nejsou supermarketově anonymní a často jsou doslova posedlí biokvalitou). Stane se ale i zde, že některé ovoce, zelenina nebo ořechy prodávané na trzích jsou sbírané u cest nebo je přeprodávané ze stejných velkoskladů jako to ze supermarketů. Vybírejte pocitově, kde můžete, ochutnejte, nebo jej vezměte do ruky. Dejte ve druhé řadě na dojem z prodejce, má to svůj význam.
3) ČISTOTA - PTEJTE SE NA PŮVOD A MÍSTO, POKUD MŮŽETE
Potraviny z průmyslově znečištěných míst nebo z blízkosti dopravních komunikací obsahují stopy obklopujícího prostředí. Dnes už to není olovo jako v minulosti, přestože na starých tazích stopy tohoto kovu přetrvávají i dnes, používáme bezolovnatá paliva. V okolí spaloven to bývají vyšší obsahy dioxinů, v oblasti dopravních tahů aromatické uhlovodíky a zbytky olejů a maziv, naše půda je intenzivně obdělávána a hnojena, často i přehnojována. Zelenina pak může obsahovat vyšší obsahy sloučenin dusíku a dalších prvků. Dotazem na původ také pomáháte uvědomit si prodejci, že původ je důležitý a nutíte jej vybrat to nejlepší dostupné již při nákupu nebo sběru. Čistíte řetězec prodeje svým zájmem. Je to konkrétní způsob, jak ovlivnit náš život skrze démonizovanou spotřebu.
4) OBJEM POTRAVY - SNÍDEJ SÁM, OBĚDVEJ S PŘÍTELEM, VEČEŘI DEJ NEPŘÍTELI
a také JEZ DO POLOSYTA, PIJ DO POLOPITA, BUDEŠ DLOUHO ŽIV
Snídaně má být vydatná pro rozjezd, pokud ji uděláte nasladko, bude rychlejší - můsli, kaši, Kollathovu snídani (čerstvě namleté obilí, s trochou medu, oleje nebo nastrouhaným ovocem zalít vodou, nechat chvíli odstát a podávat, případně namočené mleté obilí nechat určitou dobu fermentovat - např. přes noc a poté dochutit), jogurt, čerstvé ovoce, chléb s máslem, zavařeninou a čajem, mléko s namočeným chlebem... důležité je zastoupení sacharidů - rychlých i pomalých, bílkovin a vitamínů.
Oběd je rovněž vydatný, pestrý, s převahou bílkovin, dobrá jsou komplexní jídla s provázanou strukturou, polévky jako iontové nápoje s vyšším obsahem vody a živin. Jídlo přizpůsobujeme zátěži a struktuře dne: máme - li sedavé zaměstnání s nedostatkem pohybu, je vhodné zvýšit objem zeleniny a učinit polední jídlo lehčím. Dobré jsou saláty, pro nevegetariány případně v kombinaci s lehkým kuřecím nebo rybím masem. Pro fyzickou zátěž je určena klasická těžká česká kuchyně s tím, že se nepřejídáme. Mezi obědem a snídaní může být prostor pro malou svačinu a mezi obědem a večeří rovněž, jíst bychom měli v menším množství asi každé 3 hodiny - ale zase ne neustále něco pojídat. Trávení je pro tělo důležitý a náročný proces, je dobré se uvést do klidu, minimálně vnitřního. Dopřát oddech hlavě i tělu.
Večeře má být lehká, zelenina, čerstvé sýry, vejce, chléb. Měla by vás udržet bez probouzení se hladem a vykrádání ledničky a neměli byste cítit zátěž.
Pro všechna pravidla platí, že jsou orientačními doporučeními, vaše tělo vám má samo říci, co kdy dělat, poslouchejte jej.
Často den zaměstnaného člověka vypadá poněkud odlišně: ráno rychlé jídlo nebo jídlo po cestě, možná svačina, oběd na 20 minut je vydatný, ale často z obecné jídelny nebo restaurace, večer se vrátíte a nacpete se, abyste vyrovnali neuspokojení z toho, že jste si nedali na jídlo čas během dne. Nočním vylupováním chladniček se zabývá i psychlogie závislostí, jde o rozšířený problém. Řada lidí jídlem řeší energetickou krizi v psychice - stres je snížen, je - li tělo zaměstnáno příjmem potravy. Negativním dopadem tohoto přístupu jsou bulimické tendence, kdy začínáme jíst trvale s pocitem, že pokud nejíme, něco nám chybí. Dalším důsledkem je obezita, která je vstupní branou k diabetu. Zelené potraviny je vhodné jíst nalačno a odděleně od ostatní potravy, pak je jejich pročišťující efekt maximální, nicméně není to dogma, pocit napoví. Je možné je bez zaváhání doplnit k syrové zelenině. Z makrobiotiky jsou známá pravidla opatrně míchat nebo nemíchat dohromady jinové ovoce a jangovou zeleninu.
Jako farmaceut poskytuji poradenství rovněž v oblasti výživy
a zdravého životního stylu.
Telefonní číslo je uvedeno v kontaktu: 728 216 735, martin.ronge@seznam.cz
Přeji Vám dobré zdraví a rozhodnete li - se svým zdravím zabývat rovněž
v souvislosti s potravou nebo přímo s Green Foods - zelenými potravinami,
jsem Vám plně k dispozici produkty i radou - Martin Ronge
Personální biodynamika ...
... průvodce Vaší transformací
Náhledy fotografií ze složky S kým se setkáte?