MARTIN RONGE: K POVODNÍM
Voda je živá, voda má rozpuštěné vlasy ... říká Skácel. Někdy je rozpustí natolik, že zalije vše kolem sebe. Proč se to děje?
Dole je text od Zuzany Antares(pseudonym), který mi připadl hezky a jasně napsaný, přestože s energií stránek autorky nesouzním, není to moje parketa(ale ani neodsuzuji, jen vedou jinam, než směřuji).Dále některé odkazy na články týkající se přírodních katastrof.
Řeknu k tomu, co mne napadá.
Živel vody symbolizuje ženskou sílu, neurčitou, obtékající, hladící, proměnlivou a přece stálou, voda do sebe pojme vše, rozpustí a omyje, na mentální úrovni je to cit. Omytí, křest vodou,křest ohněm...Povodeň přichází tehdy, když se na Zemi vylije velké množství Vody z mraků, které jsou součástí Vzduchu, a Vodu do mraků odpařil Oheň,Slunce. Déšť omývá Zemi, je-li znečištěna a potřebuje regeneraci. Oheň je na mentální rovině rozum a koncentrace, voda uvolnění, cit.
Dojde-li k uvolnění velkého množství myšlenkových blokád nebo dojde k důležitým vnějším rozhodnutím v oblasti a změní se směr nebo způsob uvažování lidí, může dojít rovněž k uvolnění velkého množství myšlenek a emocí. Na fyzické úrovni dojde k vyšinutí živlů a k následnému vyrovnání situace, aby byla nastolena rovnováha.
Jako protiváha rozumu působí cit, voda, která vyčistí a vyváží přemíru rozumových řešení nebo vyplavených myšlenek a napomůže jejich integraci a šíření. Povodeň je extrémní vyšinutí živlů, jde v povodňové vlně. Biblická potopa přišla, když lidé přestali respektovat Boží zákon, dělali si co chtěli. Tedy, v překladu, přestali se řídit srdcem, došlo k pádu. Neberu to jako trest, pouhá náprava toho, co není v rovnováze.A pády bývají periodické, jak v životě jedince, tak v životě společnosti.
Když byly před pár lety obrovské záplavy v USA, lidé, kteří měli na starosti zabezpečení oblasti a protipovodňová opatření říkali,že je s podivem, že lidé v záplavové oblasti si smetené domy postaví znovu na stejném místě, přestože vědí, že je pojišťovna pravděpodobně již nepojistí v plném rozsahu nebo je nepojistí vůbec a přestože jsou jim nabídnuta náhradní řešení nebo pozemky a mohou se přestěhovat jinam. Navíc ve většině případů byly tyto domy zaplaveny v relativně krátkém období vícekrát, byly prostě v zátopové oblasti. V dnešní době, kdy lze koupit ovoce a zeleninu celoročně a zde šlo o civilizačně vyspělé území, neobstojí ani názor, že lidé se vracejí, protože půda v zaplavovaných oblastech je úrodnější. Můžeme možná říci, že lidé jsou generačně fixovaní na místo, kde se narodili a vyrostli, nicméně si myslím, že článek dole má rovněž část pravdy: mají totiž za úkol prožít určité trauma, aby mohli vyřešit další pokračování v životě. Tento názor není bez citu, v roce 1997 jsem plaval spolu s povodní v Uherském Hradišti, bydle v přízemí, brodil jsem se do práce přes půl města po pás ve vodě a soucítím se všemi, kteří projdou touto zkušeností, dodnes si vše detailně pamatuji a obrovská síla vody ve mně zanechala hlubokou stopu, a přestože jsem neměl strach, jezdil jsem v té době divokou vodu na kajaku, i když samozřejmě ne při povodních, ucítil jsem tehdy, jak je to živel mocný, že jsem si to ani nedovedl představit. Také jsem pod vlivem dalších okolností do roka byt v přízemí prodal a odstěhoval se. Vyhodil jsem spoustu věcí, které jsem už nepotřeboval déle, a nechtěl jsem se jich zbavit, teď jsem musel, všude byly mokré hromady věcí i ostatních lidí ve valech do výše metru. Byla to skutečná očista. Zaujalo mne ještě, že těsně před přelitím Moravy přes břehy běhali po březích výrostci a vzrušeně křičeli-Jen ať ta povodeň přijde! Když se voda přelila, už nikdo ani nepípl.
Takové jsou všechny živly, ať jde v extrémních případech o velké lesní požáry, které zobrazují často nenávist a mstu v oblastech třeba po občanské válce, můžeme jmenovat Řecko, bývalou Jugoslávii apod. a očišťují plameny rozumové křivdy, které ulpěly na lidech a nebyly očištěny a odpuštěny.
Tornáda a uragány zobrazují na jiné úrovni myšlenky, živel vzduchu patří mimo jiné k myšlenkám.
Zemětřesení vyrovnávají hluboká vyšinutí zemního živlu a uzemňují lidi, vrací je k Zemi, k existenčním otázkám a připomínají důležitost soustředění se na Zemi a lásku k ní.
Je pravda, že lidé po události projdou velkou regenerací na všech úrovních, od naprosté rezignace, protože někteří přijdou o vše, i o své blízké, pak následuje znovuprobuzení naděje a vůle žít, ať už kvůli přeživším, dětem, pokračování v životě, možná jen proto, že nechtějí zemřít a cítí, že potřebují naplnit svou úlohu. Znovu obnoví své domovy. Je to velká vnitřní i vnější očista a spolu s postiženými se skutečně dotkne všech lidí oblasti i na světě, kteří se přes soucítění propojí. V našich krajích většinou nedochází k velkým ztrátám na životech, za což můžeme být vděční. Při relativně nedávném hurikánu Sandy v New Yorku se ptali v průběhu velitele hasičů, co dělají a on zcela vážně odpověděl, že se modlí. Když si uvědomíte, že desetimilionový New York přežil tuto superbouři s minimálními ztrátami na životech a že mezi obětmi byli spíše lidé, kteří nedodrželi bezpečnostní opatření a například se šli dívat, jak že to na břehu vypadá a utopili se, pro mne to mělo opodstatnění.
Tady je ten avizovaný článek Zuzany Antares,podotýkám, že jde o povodně 1997 a 2002, takže astrologické souvislosti jsou nyní jiné, ale zbytek platí a uvádím celé beze změny:
Proč tady byla velká voda? |
|
|
srpen 2002 |
Tornáda
http://www.youtube.com/watch?v=cHMjFFfx2xM
http://www.stream.cz/uservideo/4636-tornado
Hurikán Sandy na východním pobřeží USA
http://www.bbc.co.uk/news/world-radio-and-tv-21600986
Video NASA: Všechny požáry světa na jedné animaci
http://www.national-geographic.cz/detail/video-nasa-vsechny-pozary-sveta-na-jedne-animaci-20152/
Zemětřesení
http://blog.national-geographic.cz/detail/vzpominky-na-zemetreseni-v-tokiu-40716/
http://www.zemetreseni.okamzite.eu/
Povodně
http://www.clovekvtisni.cz/cs/videa/svet-2011-pakistan-po-povodnich
http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=1106